Moduły


Aplikacja jest zbudowana w wielu modułów, które mogą być dynamicznie włączane i wyłączane w zależności od bieżących potrzeb społeczności. Moduły umożliwiają przesyłanie informacji do użytkowników, ale również odbieranie od nich materiałów do zamieszczenia w systemie. Niektóre z modułów umożliwiają komunikację bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, bez ingerencji urzędu. Takie unikalne rozwiązanie odróżnia nasz system od innych dostępnych na rynku aplikacji.

 

Dostępne moduły

Moje sprawy

Moje sprawy

Moduł Moje Sprawy to inaczej indywidualny moduł Użytkownika.
Zawiera zbiór wszystkich informacji i komunikatów związanych z: wysłanymi zapytaniami, zgłaszanymi nowymi treściami, statusami aktualnych i załatwionych spraw urzędowych itp.
Jest to moduł, w którym można przeglądać wszystkie trwające i zakończone działania podjęte przez Użytkownika aplikacji.
Informacje

Informacje

Moduł umożliwia wysyłanie do Użytkowników bieżących ogłoszeń i ważnych informacji, podzielonych na kategorie. Dostęp do informacji odbywa się za pomocą sortowania wiadomości zgodnie z przypisaną im kategorią np. Aktualności, Sport, Kultura. Użytkownik może sczytywać wszystkie informacje bezpośrednio z listy Informacji.
Operator ma możliwość integracji aplikacji ze stroną www urzędu, tak aby za pomocą kanału RSS publikowane wydarzenia na oficjalnym portalu samorządu były automatycznie zamieszczane w module Informacje.
Szczególną kategorię informacji stanowią Ostrzeżenia, które mogą być wprowadzane bezpośrednio do systemu lub mogą być pobierane bezpośrednio z Systemy Wczesnego Ostrzegania SISMS

Urząd

Urząd

Moduł obejmuje trzy kategorie: Mobilny Urząd, Ankiety, Dane kontaktowe.

Mobilny Urząd:

Poprzez formularz kontaktowy użytkownicy otrzymują możliwość kontaktu z Urzędem bezpośrednio z telefonu komórkowego. Proces komunikacji za pomocą modułu Mobilny Urząd w ramach aplikacji mobiS składa z trzech kroków:

 • Przesłanie wiadomości przez Petenta
 • Automatyczne przekazanie wiadomości do odpowiedniego wydziału
 • Odpowiedz Urzędu na zapytanie

Ankiety:

Moduł pozwala przeprowadzać badania opinii publicznej wśród wszystkich użytkowników aplikacji.

Operator/Moderator przygotowuje sondaże na bazie gotowych szablonów. Badania mogą składać się z dowolnej liczby pytań otwartych i zamkniętych ze wskazaną liczbą odpowiedzi.

Aplikacja ma możliwość generowania wyników w formie graficznej, które mogą być publikowane użytkownikom aplikacji.

Dane kontaktowe:

Wykaz wszystkich numerów telefonów i adresów mailowych niezbędnych do załatwienia wszystkich spraw w Urzędzie

Ważne telefony

Telefony

Wykaz ważnych instytucji np. Posterunku Policji, Pogotowia gazowego, Pomocy drogowej, które oprócz krótkiego opisu z danymi adresowymi pokazują telefon kontaktowy z możliwością bezpośredniego połączenia się.

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca

Moduł umożliwiający zamieszczanie informacji o ciekawych miejscach.

Użytkownicy mogą opisywać proponowane przez nich miejsca z możliwością załączenia zdjęcia, wskazania lokalizacji na mapie oraz danych kontaktowych. Autor treści będzie powiadomiony o akceptacji lub odrzuceniu jego wpisu w module Moje Sprawy.

Opcjonalnie moduł może być rozszerzony o możliwość generowania i odczytywania kodów QR, które umieszczone przy poszczególnych obiektach pozwolą za pomocą aplikacji na pobranie pełnej informacji na temat tych miejsc.

Aplikacja umożliwia Urzędowi na tworzenie systemu informacji turystycznej opartej na tworzeniu trwałych tabliczek z kodami QR, za którymi są zamieszczane treści i multimedia uzupełniane przez Operatora/Moderatora. Dzięki takiemu systemowi można niskim kosztem oznakować wszystkie ciekawe miejsca, których opis będzie udostępniany z poziomu aplikacji  za pomocą czytnika kodu QR zawartego w aplikacji. Treści można w każdej chwili przebudowywać bez konieczności zmiany tabliczek.

Zgłoś usterkę

Zgłoś usterkę

Moduł umożliwia Użytkownikom zgłaszanie bezpośrednio do Urzędu problemów dotyczących przestrzeni publicznej w postaci awarii, szkód i sytuacji wymagających interwencji ze strony samorządu.

Proces zgłoszenia przebiega w następujących krokach:

 • Przygotowanie i przesłanie wiadomości przez Użytkownika.
 • Przekazanie zgłoszenia do osoby opowiadającej za dana kategorię zgłoszenia.
 • Reakcja zwrotna ze strony Urzędu. Użytkownik otrzymuje informację czy jego zgłoszenie zostało przyjęte, czy odrzucone.

Użytkownik może dokonać zgłoszenia poprzez kilka elementów:

 • Przypisanie zgłoszenia do odpowiedniej kategorii (np. Drogi i komunikacja),
 • Opisanie problemu,
 • Załączenie zdjęcia z możliwością ich bezpośredniego nagrania w trakcie tworzenia zgłoszenia ,
 • Wskazanie miejsca na mapie z możliwością użycia funkcji automatycznej geolokalizacji.

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Ogłoszenia zamieszczane przez Użytkowników z możliwością załączania plików graficznych.

Każde ogłoszenie ma licznik dni ważności ogłoszenia. Wraz z dodaniem nowego ogłoszenia Użytkownik zostaje poinformowany o dacie jego wygaśnięcia, a w dniu wygaśnięcia ogłoszenia otrzymuje informację o możliwości przedłużenia ogłoszenia bądź jego usunięcia.

Podział ogłoszeń na kategorie pozwala na ich filtrowanie ze względu na status wpisów.

Funkcja Zgłaszanie naruszeń pozwala tzw. społeczną kontrolę zamieszczanych treści przez Użytkowników. Każde Zgłoszenie naruszenia wraz z jego opisem będzie przekazane do Urzędu oraz do rozpatrzenia do SISMS sp. z o.o..

Komunikacja

Komunikacja

Moduł przeznaczony do publikowania rozkładu jazdy komunikacji publicznej (pociągi, tramwaje, autobusy).

Wykaz ruchu określonych przewoźników może być przedstawiony na dwa sposoby: poprzez zamieszczanie zdjęć rozkładów jazdy lub za pomocą dynamicznego panelu.

W module mogą być również zamieszczane informacje o bieżących lub okresowych zmianach w komunikacji publicznej.

Praca

Praca

Moduł zawiera ogłoszenia pracodawców jak i osób poszukujących pracy.

Wpisy w serwisie mogą być zamieszczane przez prywatnych przedsiębiorcy, Użytkowników, Urząd czy zainteresowane instytucje.

Parafia

Parafia

Moduł zaprojektowany do prezentowania informacji z życia wybranej parafii (aktualności, ogłoszenia parafialne, porządek nabożeństw, kalendarz liturgiczny, galeria, kontakt).

Moduł jest tak zbudowany, aby zamieszczane w nim Informacje mogły być redagowane przez osoby spoza Urzędu np. osoby wskazane przez proboszcza danej parafii

Kierowcy

Kierowcy

Utrudnienia: Wysyłanie do użytkowników informacji o utrudnieniach występujących na drogach np. korkach, przebudowach, remontach dróg, postępach w pracach, wypadkach itp.

Paliwo: Wyświetlany aktualny ranking cen paliw. Informacje są zbierane od użytkowników aplikacji czyli od klientów i pracowników stacji benzynowych

Fotoradary: Prezentowane na mapie aktualne miejsca rozstawionych fotoradarów. Dodawane przez użytkowników jak i administratorów.

Galeria

Galeria

Baza zdjęć podzielona według katalogów związanych z poszczególnymi tematami i wydarzeniami.
Pogoda

Pogoda

Moduł prezentuje lokalne, trzydniowe informacje pogodowe w zakresie:

 • temperatury,
 • opadów,
 • zachmurzenia.

Wizytówka

Wizytówka

Moduł pełniący funkcję wizytówki lokalnego samorządu, w którym może być zamieszczona grafika i opis z najistotniejszymi informacjami.
Hotele i pensjonaty

Hotele i pensjonaty

W module prezentowana jest regionalna baza noclegowa. Miejsca przedstawione są na osobnej karcie wraz z opisem, zdjęciami, lokalizacją na mapie oraz danymi teleadresowymi. Aplikacja wyznaczy trasę dojazdu do wskazanego obiektu.

Nowe wpisy mogą być dodawane zarówno przez JST jak i użytkowników poprzez aplikację.

Restauracje i bary

Restauracje i bary

Moduł zawiera bazę z informacjami dotyczącymi zaplecza gastronomicznego na danym terenie. Każdy obiekt przedstawiony jest w odpowiedniej kategorii i zawiera opis, zdjęcie, lokalizację na mapie oraz dane teleadresowe.

Nowe wpisy mogą być dodawane zarówno przez JST jak i użytkowników poprzez aplikację.

Służba zdrowia

Służba zdrowia

Moduł Służba Zdrowia zawiera bazę:

 • szpitali i przychodni,
 • lekarzy i stomatologów,
 • aptek,
 • uzdrowisk,
 • zabiegów leczniczych,

wraz z opisem, lokalizacją na mapie oraz z danymi teleadresowymi

Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Moduł zawierający informację z zakresu ekologii, zarządzaniu gospodarką odpadami i utrzymania czystości. Znajdziemy w nim:

 • Ekoporadnik
 • Terminy wywozów odpadów
 • Mapę pojemników na odpady segregowane

Bezpośrednio przez aplikację dodatkowo można zgłosić miejsca wymagające interwencji  odpowiednich służb utrzymania czystości.

Facebook

Facebook

Moduł pozwalający na integrację  z aplikacją mobiS Fan Page’u Gminy
Mapa

Mapa

Funkcjonalność, dzięki której Użytkownik zobaczy i zlokalizuje wszystkie zaznaczone obiekty i wydarzenia na mapie.
Szlaki turystyczne

Szlaki

Moduł pozwala na oznaczenie na mapie regionalnych szlaków turystycznych.